Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA350EA-250
OPA350EA/250
| Part Number: | OPA350EA/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA350EA-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Offset Voltage Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA350EA-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Offset Voltage Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 25.996513 mg |
| Bandwidth | 38 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 38 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max I/O Voltage | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 7.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 87.96 dB |
| Quiescent Current | 7.5 A |
| Slew Rate | 22 V/µs |
| Voltage Gain | 122 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 25.996513 mg |
| Bandwidth | 38 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 38 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max I/O Voltage | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 7.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 87.96 dB |
| Quiescent Current | 7.5 A |
| Slew Rate | 22 V/µs |
| Voltage Gain | 122 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA350EA/250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the price of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







