Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA336N-250
OPA336N/250
| Part Number: | OPA336N/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA336N-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single-Supply, MicroPower CMOS Operational Amplifiers MicroAmplifier™ Series 5-SOT-23 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA336N-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single-Supply, MicroPower CMOS Operational Amplifiers MicroAmplifier™ Series 5-SOT-23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 100 kHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 125 µV |
| Max I/O Voltage | 125 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 32 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Slew Rate | 0.03 V/µs |
| Voltage Gain | 115 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA336N/250
| Technical Drawing | View & Download OPA336N-250 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA336N-250 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA336N-250 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA336N-250 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA336N-250 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA336N/250?
What is the package type of Texas Instruments OPA336N/250?
What is the power supply range for Texas Instruments OPA336N/250?
What is the datasheet for Texas Instruments OPA336N/250?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





