Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA335AIDBVT
OPA335AIDBVT
| Part Number: | OPA335AIDBVT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA335AIDBVT |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 0.05uV/C max, single-supply CMOS operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA335AIDBVT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 0.05uV/C max, single-supply CMOS operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 5 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 350 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 285 µA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.6 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA335AIDBVT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












