Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA322AIDBVR
OPA322AIDBVR
| Part Number: | OPA322AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA322AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA322AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.6 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current | 65 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA322AIDBVR
| Technical Drawing | View & Download OPA322AIDBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA322AIDBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download OPA322AIDBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA322AIDBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA322AIDBVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating supply voltage range?
What is the gain bandwidth product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



