Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA277UA
OPA277UA
| Part Number: | OPA277UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA277UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 36-V, 10µV offset, 0.1µV/˚C drift, bipolar, operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA277UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 36-V, 10µV offset, 0.1µV/˚C drift, bipolar, operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 2.8 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 20 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 825 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 790 µA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA277UA
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA277UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of product?
What is the temperature range that the product can operate in?
What is the voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














