Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA277U-2K5G4
OPA277U/2K5G4
| Part Number: | OPA277U/2K5G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA277U-2K5G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 36-V, 10µV offset, 0.1µV/˚C drift, bipolar, operational amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA277U-2K5G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 36-V, 10µV offset, 0.1µV/˚C drift, bipolar, operational amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 130 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 1 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 20 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 20 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 825 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA277U/2K5G4
| Datasheet | View & Download OPA277U-2K5G4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA277U-2K5G4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA277U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA277U-2K5G4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the key features of the Texas Instruments OPA277U/2K5G4?
What is the compliance status of the Texas Instruments OPA277U/2K5G4?
What is the package type and number of pins for the Texas Instruments OPA277U/2K5G4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






