Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2735AIDGKTG4
OPA2735AIDGKTG4
| Part Number: | OPA2735AIDGKTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2735AIDGKTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.05uV/degC(max) single-supply CMOS Operational AMplifier, Zero-Drift Series 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2735AIDGKTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.05uV/degC(max) single-supply CMOS Operational AMplifier, Zero-Drift Series 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.6 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 1.6 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 5 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.6 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 133.98 dB |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 970 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2735AIDGKTG4
| Datasheet | View & Download OPA2735AIDGKTG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2735AIDGKTG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2735AIDGKTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2735AIDGKTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2735AIDGKTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2735AIDGKTG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

