Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2726AIDGSTG4
OPA2726AIDGSTG4
| Part Number: | OPA2726AIDGSTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2726AIDGSTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 12-V, 20-MHz, low-power operational amplifier 10-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2726AIDGSTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 12-V, 20-MHz, low-power operational amplifier 10-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 10 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 88 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 11 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 4.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Slew Rate | 30 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1.02 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2726AIDGSTG4
| Datasheet | View & Download OPA2726AIDGSTG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2726AIDGSTG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2726AIDGSTG4 Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA2726AIDGSTG4?
What is the compliance status of OPA2726AIDGSTG4?
What are the technical specifications of OPA2726AIDGSTG4?
What is the power supply range for OPA2726AIDGSTG4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

