Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2604AU
OPA2604AU
| Part Number: | OPA2604AU |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2604AU |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual FET-Input, Low-Distortion Operational Amplifier | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2604AU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual FET-Input, Low-Distortion Operational Amplifier | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 24 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 12 mA |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Nominal Supply Current | 12 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 10.5 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 25 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2604AU
| Technical Drawing | View & Download OPA2604AU Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AU Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
What is the voltage gain of the product?
What is the part number of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








