Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2604AP
OPA2604AP
| Part Number: | OPA2604AP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2604AP |
| Qty Available: | |
| Description: | IC OPAMP GP 20MHZ 8DIP / Op Amp Dual Wideband Amplifier ¡À24V 8-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2604AP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC OPAMP GP 20MHZ 8DIP / Op Amp Dual Wideband Amplifier ¡À24V 8-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 24 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 12 mA |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Nominal Supply Current | 12 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 10.5 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 25 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2604AP
| Technical Drawing | View & Download OPA2604AP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2604AP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the bandwidth of the amplifier?
What is the maximum supply voltage for the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












