Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA244UA-2K5
OPA244UA/2K5
| Part Number: | OPA244UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA244UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 36-V, 430-kHz, low-power operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA244UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 36-V, 430-kHz, low-power operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 430 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 84 dB |
| Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Input Bias Current | 25 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Nominal Supply Current | 60 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 106 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA244UA/2K5
| Technical Drawing | View & Download OPA244UA-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA244UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244UA-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



