Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA244NA
OPA244NA
| Part Number: | OPA244NA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA244NA |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, Single, 430 Khz, 1, 0.1 V/ S, 1.1V To 18V, Sot-23, 5 Rohs Compliant: Yes |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA244NA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, Single, 430 Khz, 1, 0.1 V/ S, 1.1V To 18V, Sot-23, 5 Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 430 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
Documentation for Texas Instruments OPA244NA
| Datasheet | View & Download OPA244NA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244NA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244NA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA244NA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature of the OPA244NA?
What is the number of pins and the package type for the OPA244NA?
Is the OPA244NA compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.