Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2356AID
OPA2356AID
| Part Number: | OPA2356AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2356AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual High Speed Amplifier R-R O/P ±2.75V/5.5V 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2356AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual High Speed Amplifier R-R O/P ±2.75V/5.5V 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 450 MHz |
| Bandwidth | 450 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 66 dB |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 9 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 9 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 22 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 8.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 81.94 dB |
| Settling Time | 30 ns |
| Slew Rate | 360 V/µs |
| Voltage Gain | 92 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2356AID
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2356AID Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2356AID Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the brand of this product?
What is the type of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








