Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2344UA-2K5
OPA2344UA/2K5
| Part Number: | OPA2344UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2344UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 5.5-V, 1-MHz, 1-mV offset, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2344UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 5.5-V, 1-MHz, 1-mV offset, RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max I/O Voltage | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 150 µA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46 dB |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 122 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2344UA/2K5
| Technical Drawing | View & Download OPA2344UA-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2344UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2344UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2344UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2344UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2344UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2344UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2344UA-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the key features of the Texas Instruments OPA2344UA/2K5?
What are the technical specifications of the Texas Instruments OPA2344UA/2K5?
What compliance standards or regulations does the Texas Instruments OPA2344UA/2K5 meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




