Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2343EA-250
OPA2343EA/250
| Part Number: | OPA2343EA/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2343EA-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 5.5-V, 5.5-MHz, RRIO operational amplifier 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2343EA-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 5.5-V, 5.5-MHz, RRIO operational amplifier 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 5.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 8 mV |
| Max I/O Voltage | 8 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 850 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 87.96 dB |
| Slew Rate | 6 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2343EA/250
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2343EA-250 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2343EA-250 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




