Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2342UA
OPA2342UA
| Part Number: | OPA2342UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2342UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 5.5-V, 1-MHz, low bias current (0.2-pA), RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2342UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 5.5-V, 1-MHz, low bias current (0.2-pA), RRIO operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Max I/O Voltage | 6 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 150 µA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Voltage Gain | 124 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2342UA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for the product?
What is the maximum operating temperature for the product?
What is the voltage range for the product?
How many amplifiers are included in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







