Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2340UA
OPA2340UA
| Part Number: | OPA2340UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2340UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual single-supply, rail-to-rail, low power operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2340UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual single-supply, rail-to-rail, low power operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 5.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.9 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 6 V/µs |
| Voltage Gain | 124 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2340UA
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2340UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2340UA Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












