Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2337UA
OPA2337UA
| Part Number: | OPA2337UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2337UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier Dual General Purpose Rail to Rail Output 5.5V 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2337UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier Dual General Purpose Rail to Rail Output 5.5V 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max I/O Voltage | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 525 µA |
| Output Current per Channel | 9 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Slew Rate | 1.2 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2337UA
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2337UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337UA Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









