Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2337EA-3KG4
OPA2337EA/3KG4
| Part Number: | OPA2337EA/3KG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2337EA-3KG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 5.5-V, 3-MHz, RRO operational amplifier 8-SOT-23 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2337EA-3KG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 5.5-V, 3-MHz, RRO operational amplifier 8-SOT-23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max I/O Voltage | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Slew Rate | 1.2 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.1 mm |
| Width | 1.63 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2337EA/3KG4
| Datasheet | View & Download OPA2337EA-3KG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2337EA-3KG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2337EA-3KG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337EA-3KG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337EA-3KG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337EA-3KG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337EA-3KG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2337EA-3KG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of this product?
What is the gain bandwidth product of this operational amplifier?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



