Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2336U
OPA2336U
| Part Number: | OPA2336U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2336U |
| Qty Available: | |
| Description: | Single-Supply, MicroPower CMOS Operational Amplifiers MicroAmplifier Series 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2336U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single-Supply, MicroPower CMOS Operational Amplifiers MicroAmplifier Series 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 100 kHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 60 µV |
| Max I/O Voltage | 125 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 64 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Slew Rate | 0.03 V/µs |
| Voltage Gain | 115 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2336U
| Technical Drawing | View & Download OPA2336U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2336U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
What is the number of pins and circuits in this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








