Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2333AIDGKR
OPA2333AIDGKR
| Part Number: | OPA2333AIDGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2333AIDGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.8V, 17µA, 2 channels, microPower, Precision, Zero Drift CMOS Op Amp 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2333AIDGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.8V, 17µA, 2 channels, microPower, Precision, Zero Drift CMOS Op Amp 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 17 µA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2333AIDGKR
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2333AIDGKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2333AIDGKR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many channels does the product have?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










