Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2320AQDGKRQ1
OPA2320AQDGKRQ1
| Part Number: | OPA2320AQDGKRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2320AQDGKRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V Automotive 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2320AQDGKRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V Automotive 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 200 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 40 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1.45 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 1.45 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Response Time | 500 ns |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2320AQDGKRQ1
| Datasheet | View & Download OPA2320AQDGKRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2320AQDGKRQ1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2320AQDGKRQ1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2320AQDGKRQ1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of amplifier?
What is the input/output voltage range?
Is the amplifier suitable for automotive applications?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




