Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2314AIDGKR
OPA2314AIDGKR
| Part Number: | OPA2314AIDGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2314AIDGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Noise Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2314AIDGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Noise Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 2.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 9 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 150 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 150 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 128 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 75 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 2.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 9 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 150 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 150 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 128 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2314AIDGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the amplifier?
What is the power supply voltage range?
How many amplifiers are there in this product?
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the power supply voltage range?
How many pins does the amplifier have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







