Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA228UA
OPA228UA
| Part Number: | OPA228UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA228UA |
| Qty Available: | |
| Description: | 33-MHz, 3-nV/√Hz noise, high precision operational amplifiers ; 8-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA228UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
33-MHz, 3-nV/√Hz noise, high precision operational amplifiers ; 8-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 33 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 33 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Output Current | 45 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Slew Rate | 11 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA228UA
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA228UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA228UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency range of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the number of pins on this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








