Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA227UA-2K5
OPA227UA/2K5
| Part Number: | OPA227UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA227UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Noise Amplifier ¡À18V 8-Pin SOIC T/R / IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA227UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Noise Amplifier ¡À18V 8-Pin SOIC T/R / IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Output Current | 45 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Output Current | 45 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA227UA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the description of this product?
What is the brand of this product?
What is the product name?
What is the product category?
What is the brand of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







