Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA227U-2K5E4
OPA227U/2K5E4
| Part Number: | OPA227U/2K5E4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA227U-2K5E4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Precision, Low Noise Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA227U-2K5E4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Precision, Low Noise Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 75 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 75 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 45 mA |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA227U/2K5E4
| Datasheet | View & Download OPA227U-2K5E4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA227U-2K5E4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA227U-2K5E4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA227U-2K5E4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA227U-2K5E4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA227U-2K5E4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

