Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2277U-2K5
OPA2277U/2K5
| Part Number: | OPA2277U/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2277U-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2277U-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 130 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 1 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 25 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 825 µA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.65 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 790 µA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2277U/2K5
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2277U-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277U-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







