Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2277PA
OPA2277PA
| Part Number: | OPA2277PA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2277PA |
| Qty Available: | |
| Description: | 10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-PDIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2277PA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 2.8 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 20 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 825 µA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.65 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 790 µA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2277PA
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2277PA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2277PA Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















