Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2244EA-2K5
OPA2244EA/2K5
| Part Number: | OPA2244EA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2244EA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 36-V, 430-kHz, low-power operational amplifier 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2244EA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 36-V, 430-kHz, low-power operational amplifier 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 430 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Input Bias Current | 25 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02 dB |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 106 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2244EA/2K5
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2244EA-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2244EA-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





