Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2241UA-2K5
OPA2241UA/2K5
| Part Number: | OPA2241UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2241UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Offset Voltage Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2241UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Offset Voltage Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 35 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 35 kHz |
| Input Bias Current | 20 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 250 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 35 kHz |
| Nominal Supply Current | 60 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.01 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2241UA/2K5
| Technical Drawing | View & Download OPA2241UA-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2241UA-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the OPA2241UA/2K5?
What is the power supply range for the OPA2241UA/2K5?
What is the package type for the OPA2241UA/2K5?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





