Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2234UA
OPA2234UA
| Part Number: | OPA2234UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2234UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, Low Power (250µA/amp), Precision, Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2234UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, Low Power (250µA/amp), Precision, Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 50 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 250 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 275 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 22 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.46 dB |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2234UA
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2234UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the product?
What is the product name and brand?
What is the operating temperature range of the product?
How many amplifiers and channels does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









