Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2234U
OPA2234U
| Part Number: | OPA2234U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2234U |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, Low Power (250µA/amp), Precision, Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2234U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, Low Power (250µA/amp), Precision, Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 91 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 30 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 100 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 275 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 22 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.46 dB |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2234U
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2234U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2234U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





