Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2228UA-2K5
OPA2228UA/2K5
| Part Number: | OPA2228UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2228UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, wide bandwidth, high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2228UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, wide bandwidth, high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 33 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 33 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Slew Rate | 11 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2228UA/2K5
| Datasheet | View & Download OPA2228UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228UA-2K5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2228UA-2K5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2228UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228UA-2K5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228UA-2K5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the gain bandwidth product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



