Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2228U
OPA2228U
| Part Number: | OPA2228U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2228U |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, wide bandwidth, high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2228U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, wide bandwidth, high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 33 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 75 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 75 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 33 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 45 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Slew Rate | 11 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2228U
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2228U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2228U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2228U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









