Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2227UE4
OPA2227UE4
| Part Number: | OPA2227UE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2227UE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2227UE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 75 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 75 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 45 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2227UE4
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2227UE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227UE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




