Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2227U
OPA2227U
| Part Number: | OPA2227U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2227U |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2227U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 75 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 75 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Output Current | 45 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2227U
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2227U Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2227U Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the OPA2227U?
What is the brand of the OPA2227U?
What is the package type of the OPA2227U?
What is the operating temperature range of the OPA2227U?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











