Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2170AIDGK
OPA2170AIDGK
| Part Number: | OPA2170AIDGK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2170AIDGK |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 36-V, 1.2-MHz, low-power operational amplifier 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2170AIDGK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 36-V, 1.2-MHz, low-power operational amplifier 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 104 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Input Bias Current | 15 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.8 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.8 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Nominal Supply Current | 110 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 110 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 17 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2170AIDGK
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2170AIDGK Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2170AIDGK Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA2170AIDGK?
What is the package type of Texas Instruments OPA2170AIDGK?
What is the operating temperature range of Texas Instruments OPA2170AIDGK?
What is the power supply voltage range of Texas Instruments OPA2170AIDGK?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







