Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2140AIDR
OPA2140AIDR
| Part Number: | OPA2140AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2140AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2140AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 126 dB |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 120 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 120 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 36 mA |
| Output Current per Channel | 36 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 140 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 126 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2140AIDR
| Technical Drawing | View & Download OPA2140AIDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2140AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2140AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2140AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2140AIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2140AIDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the manufacturer of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



