Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2137EA-250
OPA2137EA/250
| Part Number: | OPA2137EA/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2137EA-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 36-V, 1-MHz operational amplifier 8-VSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2137EA-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 36-V, 1-MHz operational amplifier 8-VSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 3 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 60 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80.92 dB |
| Slew Rate | 3.5 V/µs |
| Voltage Gain | 94 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2137EA/250
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2137EA-250 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2137EA-250 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




