Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2134UA
OPA2134UA
| Part Number: | OPA2134UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2134UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Wideband Amplifier ¡À18V 8-Pin SOIC Tube / IC OPAMP AUDIO 8MHZ 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2134UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Wideband Amplifier ¡À18V 8-Pin SOIC Tube / IC OPAMP AUDIO 8MHZ 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Input Bias Current | 5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2134UA
| Technical Drawing | View & Download OPA2134UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2134UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









