Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2132U-2K5G4
OPA2132U/2K5G4
| Part Number: | OPA2132U/2K5G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2132U-2K5G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual High Speed Amplifier ±18V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2132U-2K5G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual High Speed Amplifier ±18V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Common Mode Rejection Ratio | 96 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Common Mode Rejection Ratio | 96 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2132U/2K5G4
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2132U-2K5G4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2132U-2K5G4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132U-2K5G4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of amplifier used in this product?
What is the power supply voltage range for this amplifier?
What is the package type and pin count of this product?
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the number of pins and circuits in the amplifier?
What is the common mode rejection ratio of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



