Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2132P
OPA2132P
| Part Number: | OPA2132P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2132P |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual High Speed Amplifier ±18V 8-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2132P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual High Speed Amplifier ±18V 8-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 528.605208 mg |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 96 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 9.6 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2132P
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2132P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2132P Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








