Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2131UJG4
OPA2131UJG4
| Part Number: | OPA2131UJG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2131UJG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | General Purpose FET-Input Operational Amplifiers 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2131UJG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
General Purpose FET-Input Operational Amplifiers 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 4 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2131UJG4
| Datasheet | View & Download OPA2131UJG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2131UJG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA2131UJG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2131UJG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2131UJG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2131UJG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2131UJG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the bandwidth and common mode rejection ratio of this product?
What is the minimum and maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

