Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2111AM
OPA2111AM
| Part Number: | OPA2111AM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2111AM |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Low-Noise Difet® Operational Amplifier 8-TO-99 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA2111AM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Low-Noise Difet® Operational Amplifier 8-TO-99
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 8 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 750 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 125 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA2111AM
| Technical Drawing | View & Download OPA2111AM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA2111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA2111AM Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





