Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA132UA
OPA132UA
| Part Number: | OPA132UA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA132UA |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp, Fet I/p, SMD, SOIC8, 132; Msl: Msl 3 - 168 Heures; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA132UA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp, Fet I/p, SMD, SOIC8, 132; Msl: Msl 3 - 168 Heures; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 96 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 4.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA132UA
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA132UA Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132UA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA132UA?
What is the package type of Texas Instruments OPA132UA?
What is the power supply voltage range for Texas Instruments OPA132UA?
What is the common mode rejection ratio of Texas Instruments OPA132UA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











