Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA132U-2K5G4
OPA132U/2K5G4
| Part Number: | OPA132U/2K5G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA132U-2K5G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed FET-Input Operational Amplifiers 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA132U-2K5G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed FET-Input Operational Amplifiers 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 96 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
Documentation for Texas Instruments OPA132U/2K5G4
| Datasheet | View & Download OPA132U-2K5G4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download OPA132U-2K5G4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132U-2K5G4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA132U-2K5G4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the gain bandwidth product of this product?
Is this product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

