Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA128JM
OPA128JM
| Part Number: | OPA128JM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA128JM |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.5% low-voltage wide-operating current adjustable precision shunt regulator 3-SOT-23 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA128JM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.5% low-voltage wide-operating current adjustable precision shunt regulator 3-SOT-23 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 150 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 900 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Slew Rate | 3 V/µs |
| Voltage Gain | 128 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA128JM
| Technical Drawing | View & Download OPA128JM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA128JM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA128JM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA128JM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA128JM Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





