Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA111BM
OPA111BM
| Part Number: | OPA111BM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA111BM |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, Low Bias Current, Low Power, Precision Difet Operational Amplifier 8-TO-99 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA111BM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, Low Bias Current, Low Power, Precision Difet Operational Amplifier 8-TO-99
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 1 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 125 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA111BM
| Technical Drawing | View & Download OPA111BM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA111BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111BM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111BM Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







