Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA111AM
OPA111AM
| Part Number: | OPA111AM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA111AM |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, Low Bias Current, Low Power, Precision Difet Operational Amplifier 8-TO-99 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > OPA111AM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, Low Bias Current, Low Power, Precision Difet Operational Amplifier 8-TO-99
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-99 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 2 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 125 dB |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments OPA111AM
| Technical Drawing | View & Download OPA111AM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
| Datasheet | View & Download OPA111AM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA111AM?
What is the package type of OPA111AM?
Is OPA111AM lead-free and RoHS compliant?
What is the maximum operating temperature for OPA111AM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





