Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Nuvoton-W83627UHG
Nuvoton W83627UHG
| Part Number: | Nuvoton W83627UHG |
| Manufacturer: | Nuvoton |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Nuvoton-W83627UHG |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Interface Specialized 128QFP |
PCX has Nuvoton Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Nuvoton-W83627UHG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Interface Specialized 128QFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 128 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Interface | I2C, IrDA, Parallel, UART |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 60 mA |
| Height | 2.87 mm |
Documentation for Nuvoton Nuvoton W83627UHG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
What are the distributor links for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
